Skontaktuj się

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza to najpopularniejsza dziedzina stomatologii. Jej celem jest zachowanie zębów w zdrowiu przez jak najdłuższy czas. W jej ramach prowadzimy profilaktykę próchnicy oraz leczenie powstałych już ubytków i nadwrażliwości zębów. Leczenie zachowawcze zębów w początkowej fazie próchnicy pozwala uniknąć skomplikowanych i inwazyjnych zabiegów.

Usługi w ramach oferty:
stomatologia zachowawcza

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza, nazywana także stomatologią ogólną, zajmuje się zapobieganiem próchnicy, a jeśli dojdzie do powstania ubytków – ich leczeniem. Bardzo ważne jest, aby zaplanować regularne kontrole u dentysty, zwłaszcza w przypadku tych osób, które są szczególnie podatne na rozwój próchnicy zębów. Lekarze zalecają, aby odbywać je co najmniej raz na pół roku. Stomatolog, robiąc przegląd zębów, jest w stanie dostrzec więcej niż pacjent.

Potrafi on zidentyfikować pierwsze oznaki próchnicy jeszcze w jej początkowej fazie i skutecznie im przeciwdziałać. Takie leczenie, podobnie jak zabiegi profilaktyczne, jest nieinwazyjne, proste i szybkie. Jeśli jednak dojdzie do zaniedbań – stomatologia zachowawcza oferuje bardziej zaawansowane leczenie ubytków próchnicowych.

Leczenie próchnicy – na czym ono polega?

Próchnica to choroba, którą wywołuje bakterie gromadzące się na płytce nazębnej i języku. Produkowane przez nie kwasy prowadzą do demineralizacji szkliwa i niszczenia twardych tkanek zęba. Przyczyną rozwoju próchnicy są głównie zaniedbania w higienie jamy ustnej, dieta bogata w cukry proste (są pożywką dla bakterii) oraz predyspozycje genetyczne.

Leczenie pierwszych oznak próchnicy jest bardzo proste i nie wymaga znieczulenia. Na zębach powstają białe plamki, które są symptomem pierwszego stadium demineralizacji szkliwa. Lekarz wykonuje w takiej sytuacji zabiegi higienizacji – skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzację. Dzięki temu na początku precyzyjnie oczyszcza zęby z osadu i kamienia, a następnie wykonuje remineralizację – czyli zabezpiecza szkliwo preparatem z wysokim stężeniem fluoru.

Wielokrotnie bywa jednak, że dochodzi do powstania ubytku, czyli naruszenia tkanek twardych zęba.  Leczenia próchnicy na tym etapie wymaga usunięcia zmiany próchnicowej oraz wypełnienia ubytku estetycznym materiałem kompozytowym. Zabieg jest bezbolesny, gdyż wykonujemy znieczulenie miejscowe. Jeśli zmiana jest rozległa, dentysta odbudowuje koronę zęba, np. poprzez zastosowanie wkładów i nakładów onlay/inlay.

Zaawansowana próchnica prowadzi do zapalenia miazgi zęba. Pacjent zazwyczaj odczuwa wtedy narastający ból zęba, ponieważ miazga jest silnie unerwiona i unaczynioną tkanką. W takiej sytuacji kierujemy pacjentów na leczenie kanałowe (endodontyczne). Zabieg polega na oczyszczeniu, zdezynfekowaniu, ukształtowaniu i wypełnieniu kanałów zębowych.

Dzięki nowoczesnej aparaturze medycznej i dużemu doświadczeniu naszych lekarzy zwykle udaje nam się uratować zęby będące nawet w bardzo poważnym stanie. Zachęcamy jednak, aby nie zwlekać z pójściem do dentysty, aż pojawi się silny ból zęba.

Czy leczenie próchnicy boli?

Leczenie próchnicy w początkowych fazach rozwoju jest całkowicie bezbolesne, nie wymaga nawet podania znieczulenia. Warto zaznaczyć, że znieczulenie jest w Naszym gabinecie darmowe. Stosujemy je natomiast w bardziej inwazyjnych formach zabiegów, podczas których pracujemy w tkance zęba. Znieczulenie podajemy przed rozpoczęciem leczenia w formie iniekcji. Dzięki temu pacjent podczas zabiegu nie odczuwa żadnego bólu.

Cennik
Znieczulenie
zawsze GRATIS
Wypełnienie kompozytowe
250 - 400 zł
Odbudowa
400 - 500 zł
Licówka kompozytowa/bonding
300 - 500 zł
Wybielanie wewnętrzne zęba martwego
1 wizyta
100 zł
Wybielanie nakładkowe
800 zł
Wybielanie gabinetowe
1200 zł
Płukanie kieszonki i aplikacja leku
100 zł
Opatrunek tymczasowy
150 zł
Opatrunek glassjonomerowy długoczasowy
150 zł

Umów się na wizytę

Masz pytania lub chcesz sie umówić? Zapraszamy

    Dental White House