Skontaktuj się

Protetyka

Protetyka

Protetyka jest dziedziną stomatologii, która znajduje rozwiązanie dla pacjentów z brakami zębowymi lub bezzębiem. Dzięki przygotowaniu indywidualnie dopasowanych uzupełnień protetycznych pacjent odzyskuje estetykę uśmiechu, prawidłową wymowę, a przede wszystkim funkcjonalność narządu żucia. Uzupełnienie utraconych zębów zalecane jest także ze względu na niekorzystny wpływ braków zębowych na pozostałe zęby. W naszym gabinecie w celu odzyskania pełnego uzębienia stosujemy korony i mosty protetyczne, ruchome i stałe protezy zębów oraz nakłady kompozytowe.

Usługi w ramach oferty:
protetyk białołęka

Jakie są rodzaje protez zębowych?

Protetyka oferuje uzupełnienia protetyczne, które są mocowane na stałe w jamie ustnej, oraz protezy zębów ruchome – czyli wyjmowane w dowolnym momencie. Do pierwszej grupy prac protetycznych należą korony protetyczne, endokorony, mosty protetyczne, licówki oraz nakłady kompozytowe inlay, onlay i overlay. Druga grupa to protezy szkieletowe, akrylowe, elastyczne i overdenture.

Innym rozróżnieniem jest podział na uzupełnienia protetyczne częściowe i całkowite. Pierwszy rodzaj to, jak sama nazwa wskazuje, uzupełnienia maksymalnie kilku utraconych zębów. Posiadają one jednak pewne zastrzeżenia – mogą być zastosowane jedynie w przypadku, gdy w jamie ustnej pacjenta znajdują się także jego własne zęby. Całkowite protezy zębów stosowane są w sytuacji bezzębia, zastępując zęby na całym łuku zębowym.

Rodzaje koron zębowych

W naszej klinice oferujemy trzy rodzaje wysokiej jakości koron protetycznych.

Korona porcelanowa na metalu – to bardzo trwałe uzupełnienie w przystępnej cenie. Podbudowę stanowi stopu metali nieszlachetnych, np. chromo-kobalt lub metali szlachetnych, takich jak stop złota. Korona charakteryzuje się doskonałym przyleganiem do zęba, a pacjent może liczyć na jej wieloletnią wytrzymałość.

Korona pełnoceramiczna e.max/cyrkon – to dwa rodzaje koron pełnoceramicznych. Pierwsze są oparte na systemie E.Max. To całkowicie ceramiczne korony, których głównym budulcem jest szkło z dikrzemianu litu. Z tego rodzaju koron korzystamy głównie w celu uzupełniania braków zębowych w obszarze przednim jamy ustnej, ponieważ wyróżniają się dużą estetyką i precyzją wykonania. Ich kolejną zaletą jest doskonała trwałość i odporność na ścieranie.

Drugi rodzaj koron pełnoceramicznych to te oparte na cyrkonie. Tlenek cyrkonu charakteryzuje wysoka twardość, dlatego korony tego rodzaju cechuje duża wytrzymałość. Ich zastosowanie pozwala uzyskać bardzo estetyczne, naturalnie wyglądające efekty, a kolor możemy z łatwością dopasować do reszty uzębienia pacjenta.

Korona tymczasowa – jest uzupełnieniem zakładanym jedynie na krótki czas. Pozwala pacjentowi zachować komfort funkcjonowania w życiu codziennym w trakcie oczekiwania na docelową koronę protetyczną.

Licówki ceramiczne, a kompozytowe

Oba rodzaje licówek mają taką samą rolę. Stosuje się je w celu ukrycia niedoskonałości zębów, takich jak: silne przebarwienia, diastema i drobne ukruszenia. Różnią się jednak między sobą przebiegiem zabiegu oraz trwałością uzyskanych efektów.

Licówki ceramiczne to cienkie płytki, które przygotowujemy indywidualnie dla każdego pacjenta. Przed ich trwałym zamocowaniem ząb musi zostać nieco oszlifowany. Z tego względu raz wykonany zabieg należy powtarzać, gdyż nie mam możliwości powrotu do stanu wyjściowego. Ogromną zaletą licówek porcelanowych jest ich wieloletnia trwałość. Ten rodzaj uzupełnienia protetycznego służy pacjentom nawet przez 15 lat. Ponadto daje niezwykle estetyczny i naturalny efekt.

Natomiast zabieg założenia licówek kompozytowych nazywamy bondingiem. Jego przebieg jest zgoła inny. Bonding nie wymaga dodatkowej preparacji i naruszenia twardych tkanek zęba, dzięki czemu pacjent nie musi go powtarzać. Licówki kompozytowe zakładane są w ciągu jednej wizyty. Lekarz mocuje na zębach pacjenta materiał złożony zmieniając w ten sposób ich kształt, kolor oraz maskując drobne niedoskonałości. Efekty tej szybkiej metamorfozy uśmiechu są bardzo estetyczne, jednak mniej trwałe niż w przypadku licówek ceramicznych. Utrzymują się maksymalnie do 5 lat.

Cennik
Konsultacja protetyczna
150 zł
Wkład koronowo-korzeniowy
500 - 600 zł
Korona tymczasowa (lekarz)
200 zł
Korona tymczasowa (technik)
250 zł
Korona porcelanowa na metalu
1200 zł
Korona pełnoceramiczna e.max/cyrkon
2000 - 2500 zł
Nakład kompozytowy (onlay)
1000 zł
Licówka kompozytowa
800 zł
Licówka ceramiczna
2500 zł
Proteza szkieletowa
2000 - 3000 zł
Proteza całkowita
2000 zł
Podścielenie protezy
500 zł
Naprawa protezy: pierwszy punkt
150 zł
Szyna relaksacyjna
400 - 600 zł
Deprogramator Koisa
1000 zł
Wax up i moc kup
2000 - 3000 zł
Odbudowa startych zębów po deprogramacji (kompozyt)
400 - 600 zł / ząb

Umów się na wizytę

Masz pytania lub chcesz sie umówić? Zapraszamy

    Dental White House