Chirurgia stomatologiczna
Chirurgiczne zabiegi stomatologiczne wspomagają leczenie z zakresu różnych działów stomatologii. Są bezbolesne, gdyż wykonujemy je w znieczuleniu miejscowym. Obejmują obszar jamy ustnej i jej okolic. Nasz gabinet chirurgii stomatologicznej jest wyposażony w nowoczesne urządzenia medyczne, aby móc przeprowadzić nawet bardzo skomplikowane zabiegi w komfortowych dla pacjentów warunkach.
Usługi w ramach oferty:
Spis treści
Chirurgia stomatologiczna – czym się zajmuje?
Najczęściej wykonywanym zabiegiem w chirurgii stomatologicznej jest ekstrakcja chorego zęba lub usunięcie problematycznej ósemki. Jednak chirurg stomatolog wykonuje dużo szerszy zakres działań. Nasz gabinet chirurgii stomatologicznej wykonuje także zabiegi:
- Podcięcia wędzidełka
- Wycięcia kaptura dziąsłowego
- Nacięcia ropnia
- Resekcji wierzchołka korzenia zęba
- Odsłonięcia zęba do leczenia ortodontycznego
- Plastyki połączenia ustno-zatokowego
- Wszczepienia implantu
- Podniesienia dna zatoki szczękowej
- Augmentacji kości
- Przeszczepu dziąsła
W naszym gabinecie leczenie tego typu rozpoczynamy od wykonania niezbędnych badań diagnostycznych i przygotowania planu leczenia. Diagnostyka radiologiczna może zawierać zdjęcie rtg punktowe zęba, pantomogram lub tomografię komputerową. Ponadto chirurg stomatolog wyjaśnia pacjentowi, na czym będzie polegał i jak wyglądał wykonany przez niego zabieg. Przekazuje także zalecenia pozabiegowe, w jaki sposób postępować z raną po zakończeniu leczenia, aby szybko się zagoiła.
Na czym polega ekstrakcja zęba?
Ekstrakcja zęba oznacza nic innego, jak usunięcie zęba. Lekarz stomatolog zawsze stara się uratować każdy ząb. Bywa jednak, że ząb jest w tak złym stanie, że niemożliwe jest już wykonanie leczenia i jedynym wyjściem jest jego ekstrakcja. Zabieg ten wykonujemy zawsze w skutecznym znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Zawsze staramy się, aby usunięcie zęba było przeprowadzone w sposób minimalnie inwazyjny i szybki. W naszym gabinecie lekarze wykonują:
- Ekstrakcję zębów nadliczbowych
- Ekstrakcję zębów jednokorzeniowych
- Ekstrakcję zębów wielokorzeniowych
- Ekstrakcję chirurgiczną z dłutowaniem
- Ekstrakcję zawiązków zębów
Po zabiegu należy trzymać się wskazań lekarskich. Przez kilka dni zalecamy nieco zmodyfikować dietę – spożywać posiłki jedynie w formie płynnej i półpłynnej, unikać dań bardzo gorących i zimnych. Pacjenci palący powinni odstawić palenie przez kilka dni po zabiegu. Przez cały czas, kiedy rana nie jest jeszcze w pełni zagojona, nie powinno się płukać ust i spożywać alkoholu. Sugerujemy także zrezygnować przez ten czas z aktywności fizycznych.
Usuwanie chirurgiczne ósemki
Ósemki, które często nazywamy także zębami mądrości, nie muszą być w złym stanie, aby przysparzać kłopotu. Najczęstszym problem w tym zakresie stanowią ósemki zatrzymane. Pacjent może trafić na zabieg usunięcia ósemki także ze względów ortodontycznych lub protetycznych. Ekstrakcje wykonywane w naszym gabinecie dotyczą zazwyczaj:
- zęba całkowicie wyrżniętego,
- zęba częściowo zatrzymanego,
- zęba ósmego całkowicie zatrzymanego,
- zęba nadliczbowego,
- zawiązka zęba.
Zęby mądrości mają trudno dostępne położenie w jamie ustnej. Jest to powodem częstych zaniedbań i zwiększonego ryzyka rozwoju próchnicy. Poza tym mają skłonność do nieprawidłowego rozwoju. Wyrastają pod niewłaściwym kątem lub nie mieszczą się w łuku zębowym, wpływając negatywnie na pozostałe zęby. Pamiętajmy jednak, że usunięcie ósemki powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem.