Skontaktuj się

Periodontologia

Periodontologia

Stomatologia to nie tylko leczenie zębów, ale również dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej. Tym zakresem zajmuje się dziedzina stomatologii nazywana periodontologią. Jedną z najczęstszych chorób, które leczy lekarz periodontolog, jest zapalenie przyzębia zwane paradontozą.

Usługi w ramach oferty:
periodontolog targówek

Periodontolog – czym się zajmuje?

Leczenie chorób przyzębia nie ogranicza się jedynie do leczenia paradontozy. Periodontolog w naszym gabinecie wykonuje różnego rodzaju zabiegi:

  • kiretaż zamknięty,
  • kiretaż otwarty,
  • pokrycie recesji,
  • pogłębienie przedsionka,
  • pogrubienie strefy dziąsła przyczepionego przy implancie,
  • plastyka wędzidełka,
  • leczenie zmian na błonie śluzowej,
  • płukanie kieszonki i aplikacja leku.

Praca periodontologa obejmuje zarówno wykonanie prostych zabiegów higienizacji, jak i dużo bardziej wymagających zabiegów chirurgicznych.

Choroby przyzębia – objawy

Choroby przyzębia oraz nieprawidłowości błony śluzowej jamy ustnej najczęściej powstają w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Dochodzi w takiej sytuacji do zapalenia dziąseł. Nieregularnie lub niewłaściwie czyszczone zęby to doskonałe środowisko dla gromadzenia się płytki nazębnej, co prowadzi do powstania kamienia nazębnego. Zawarte w nim toksyny podrażniają dziąsła, powodując rozwój stanu zapalnego dziąseł.

Jeśli zęby nie zostaną z niego oczyszczone, dochodzi do zapalenia przyzębia, czyli paradontozy. Zalecamy kontrolę u periodontologa w przypadku wystąpienia bólu, zaczerwienienia, krwawienia i obrzęku dziąseł.

Skutkiem nieleczonej paradontozy jest odsłona szyjek zębów. Po pewnym czasie zęby  zaczynają się chwiać do tego stopnia, że możliwa jest ich utrata. Choroby przyzębia rozwijają się także w wyniku urazów mechanicznych, przewlekłego stresu, predyspozycji genetycznych, częstego palenia papierosów i spożywania alkoholu oraz niedostosowanej do potrzeb organizmu diety. Dziąsła narażone są na powstawanie stanów zapalnych także u kobiet w czasie zmian lub zaburzeń hormonalnych. O ich zdrowie należy dbać szczególnie w czasie ciąży i menopauzy.

Leczenie chorób przyzębia

Na pierwszej wizycie periodontolog zleca wykonanie badań diagnostycznych, które pozwolą określić zaawansowanie choroby i przyczyny jej rozwoju. Leczenie chorób przyzębia rozpoczyna się zazwyczaj od zabiegów higienizacji.

Lekarz wykonuje skaling, aby oczyścić zęby z kamienia nazębnego. Skaling to zabieg, który przeprowadzamy przy użyciu ultradźwiękowego skalera. Może mieć formę naddziąsłową – usuwanie kamienia nazębnego z powierzchni koron zębów, oraz poddziąsłową – usuwanie złogów kamienia zlokalizowanych pod dziąsłem.

Skaling poddziąsłowy nazywany jest także kiretażem. Może być on zamknięty – gdy głębokość kieszonek przyzębnych wynosi maksimum 5 mm, oraz otwarty – jeśli  głębokość kieszonek przyzębnych przekracza 5 mm i ich oczyszczenie wymaga niewielkiego nacięcia dziąsła.

Następnie lekarz przechodzi do piaskowania. Przy użyciu nowoczesnej piaskarki oczyszcza z powierzchni szkliwa pozostały osad i przebarwienia. Aby wzmocnić szkliwo, może także wykonać fluoryzację, która polega na aplikacji na powierzchnię zębów warstwy specjalnego preparatu o wysokiej zawartości fluoru.

Ostatnim etapem leczenia może być nałożenie na zęby specjalnych szyn. Efektem szynowania jest unieruchomienie zębów, które w zaawansowanej fazie chorób przyzębia mają tendencję do przemieszczania się.

Leczenie chorób przyzębia jest zawsze dostosowane do stopnia rozwoju choroby oraz przyczyn jej powstania. W niektórych przypadkach, aby wyeliminować przyczyny jej rozwoju, lekarz może skierować pacjenta na leczenie stomatologiczne z innej dziedziny stomatologii, np. do ortodonty. W razie potrzeby zaleca także leczenie farmakologiczne.

Cennik
Konsultacja periodontologiczna
150 zł
Kiretaż zamknięty
1000 zł / łuk
Kirttaż otwarty
2000 zł / łuk
PRF
600 zł

Umów się na wizytę

Masz pytania lub chcesz sie umówić? Zapraszamy

    Dental White House