Diagnostyka RTG
RTG zębów to badania, które pozwalają zdiagnozować stan zębów, uwidaczniają ich budowę oraz ewentualne zmiany patologiczne. Tego rodzaju diagnostyka obrazowa wykorzystywana jest w różnych dziedzinach stomatologii. Ukazuje wszelkie stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych, choroby przyzębia, ubytki próchnicowe itp. Nasz gabinet wyposażyliśmy w wysokiej jakości urządzenia diagnostyczne, ponieważ precyzyjne RTG zębów pozwala na postawienie prawidłowej diagnozy. Jest ona podłożem dla skutecznego leczenia. Wykonujemy różnego typu badania diagnostyczne, takie jak RTG panoramiczne zębów (pantomogram), zdjęcia punktowe, skrzydłowo-zgryzowe oraz tomografię komputerową 3D.
Spis treści
Rtg panoramiczne zębów – co to jest?
RTG panoramiczne zębów, nazywane profesjonalnie zdjęciem pantomograficznym, wyróżnia się szerokim polem obrazowania struktur jamy ustnej. Zdjęcie ukazuje zęby, kości szczęki i żuchwy, zatoki szczękowe, podniebienie twarde, a nawet stawy skroniowo-żuchwowe. Ponadto uwidacznia ono także położenie zębów zatrzymanych, niewyrżniętych i nadliczbowych. Tego rodzaju RTG zębów bardzo wyraźnie ukazuje wszystkie struktury, gdyż odzwierciedla je w rozmiarze powiększonym, a nie rzeczywistym.
RTG panoramiczne zębów, czyli tzw. pantomogram znajduje zastosowanie:
- w planowaniu kompleksowego leczenia,
- w diagnostyce chorób zębów, takich jak próchnica, oraz ich tkanek wierzchołkowych,
- zarówno przed, w trakcie, jak i po leczeniu kanałowym,
- podczas leczenia ortodontycznego – szczególnie w ocenie jego przebiegu i efektów,
- w przygotowaniach do wprowadzenia implantu zęba,
- w diagnozowaniu zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych oraz chorób kości,
- podczas diagnostyki chorób przyzębia,
- w planowaniu ekstrakcji zębów, w tym ósemek.
Tego typu zdjęcie RTG zębów ukazuje również fazę mineralizacji zębów oraz w jakim kierunku się wyrzynają. W naszym gabinecie zdjęcia pantomograficzne wykonujemy metodą cyfrową, dzięki czemu dawka promieniowania rentgenowskiego jest jeszcze mniejsza.
Jak często można robić rtg zębów?
Zrobienie zdjęcia RTG zęba wiąże się z pewną dawką promieniowania. Nie jest ono jednak szkodliwe, ponieważ dawka ta jest niewielka. Nie zaleca się jedynie robienia wielu zdjęć w krótkich odstępach czasu, ponieważ grozi to przekroczeniem bezpiecznej granicy. Każdy pacjent, który miał niedawno wykonane RTG zęba, powinien poinformować o tym dentystę, gdy się do niego zgłosi.
Szczególną uwagę zwracamy na naszych najmłodszych pacjentów. RTG zęba w ich przypadku powinno być wykonywane dużo rzadziej oraz przy zachowaniu zmniejszonej dawki promieniowania. Przeciwwskazaniem względnym do wykonania tego typu diagnostyki jest czas ciąży.
Dobrą informacją jest to, że w naszym gabinecie korzystamy z cyfrowych aparatów rentgenowskich, dzięki czemu dawka promieniowania jest dużo mniejsza. Pozwala nam to wykonać serię zdjęć bez narażania zdrowia naszych Pacjentów
Ile kosztuje rtg zęba?
Ceny badań diagnostycznych udostępniliśmy w naszym cenniku na stronie internetowej. Zdjęcia punktowe wykonywane są bezpłatnie w ramach leczenia. Największym kosztem jest zawsze nowoczesne badania tomograficzne 3D.